Mezzosoprana Andreea Ilie Dell Uomo A DEZVĂLUIT că este hărțuită de o colegă de la Opera din Brașov. Ce s-a întâmplat, de fapt, între cele două?
După o lungă perioadă petrecută la Opera Națională din București, artista a început să colaboreze cu Opera din Brașov. Mutarea mezzosopranei la Opera din Brașov nu a fost bine văzută de unele colege, Andreea Ilie Dell Uomo povestind cu amănunte despre situație neplăcută prin care trece, susținând că este hărțuită de o colegă, care a filmat-o pe ascuns. Potrivit souselor sale este vorba de Geanina Tomescu.
Mezzosoprana Andreea Ilie Dell Uomo, despre SCANDALUL cu Geanina Tomescu
”La Brașov am venit cu entuziasm și cu dorința sinceră de a mă integra într-un colectiv artistic și de a contribui prin experiența mea profesională la activitatea Operei Brașov. Din păcate, încă de la început am simțit că integrarea mea nu a fost ușoară”, avea să spună Andreea Dell Uomo, la începutul discuției cu FLAGRANTNEWS.RO.
PRIMELE NEÎNȚELEGERI ar fi apărut la concertul de Crăciun
Artista susține că Geanina Tomescu ar fi fost deranjată de faptul că ea nu ar fi participat la repetiția generală, asta în condițiile în care Andreea Ilie Dell Uomo fusese în concediu medical până cu o zi înainte de concert. Mezzosoprana ar fi fost înregistrată pe ascuns, lucru pe care l-a aflat însă mult mai târziu, iar colega i-ar fi luat rochia nouă pentru a o face pe măsura ei.
”La următorul spectacol, am avut o altă rochie, una nouă, m-a urmărit la scenă, să vadă dacă intru când trebuie, la sfârșit, când mă dezbrăcam, a pus telefonul să mă înregistreze. N-am știut atunci asta, am aflat mai târziu, la Poliție, unde mi-a făcut plângere. A început să spună: Andreea, să știi că la noi, aici, se pune rochia pe umeraș, de două ori mi-a zis asta. M-am întors și i-am spus: auzi, femeie, vezi-ți de viața ta, de când am venit aici ai o problemă cu mine. Plângi că intru în spectacol, îmi iei rochia… O vrei și pe asta? Ia-o si pe asta! I-am trântit rochia pe care o aveam, probeaz-o și pe asta, vezi dacă ți-e bună. Ea mă întreabă dacă o ameninț, eu i-am zis: DA, habar nu ai cu cine te-ai pus. Am ieșit din cabină și am plecat”, a povestit Andreea.
După acel moment, mezzosoprana Andreea Ilie Dell Uomo susține că s-a trezit cu un mesaj pe WhatsApp în care era chemată la poliție: „A sunat la Poliție să-mi ridice mașina! Era parcată prost, dar nu era singura, toate mașinile de acolo erau așa, pentru că în fața Operei nu e loc și toți parcăm pe bordură. Poliția a venit doar la mașina mea, cu restul nu a avut nimic. Pe a mea a dat s-o ridice. A venit cineva de la tehnic și mi-a zis: vezi că-ți ridică mașina. M-am dus la polițist, mi-a dat amendă, bineînțeles, dar mi-a zis că o colegă de la Operă a făcut sesizarea”, a mai spus artista, pentru sursa citată mai sus.
Andreea Dell Uomo a decis să se transfere de la Opera Națională București
”Unul dintre primele episoade care m-a surprins a avut loc înaintea concertului de colinde. O colegă a reacționat foarte puternic, spunând că nu este normal ca eu să particip la concert fără suficiente repetiții și a izbucnit în plâns. În același context, o altă colegă a spus: Hai să vedem dacă știe cuvintele. Pentru mine, după peste 25 de ani de carieră și sute de spectacole și concerte susținute, o astfel de remarcă a fost greu de înțeles și destul de jignitoare. Nu cred că experiența și pregătirea unui artist ar trebui puse sub semnul întrebării în acest mod. Decizia de a participa la concert nu îmi aparținea mie, ci conducerii artistice, iar în final directorul a confirmat că eram pregătită profesional și că participarea mea era justificată. Acest episod mi-a atras atenția încă de la început asupra atmosferei din instituție. În loc să simt sprijin și deschidere din partea colegilor, am avut impresia că simpla mea prezență genera nemulțumiri și controverse. A fost o experiență complet diferită de tot ceea ce trăisem până atunci în cariera mea.
În toate teatrele în care am activat, atunci când un artist este distribuit într-un rol, i se realizează costume pe măsura lui. Așa s-a întâmplat și în cazul meu la Opera Brașov. La un moment dat, eu nu participam la un spectacol, iar ulterior am aflat că o colegă a solicitat să poarte unul dintre costumele realizate pentru mine. Din câte mi s-a comunicat, a spus că eu încă nu interpretam operetele din repertoriul instituției și că, până le voi învăța, nu aș avea nevoie de acel costum. În consecință, rochia mea a fost modificată pe măsurile ei. Privind toate aceste episoade împreună, am ajuns să simt că nu eram dorită în instituție. Contestarea participării mele la spectacole, remarci care puneau sub semnul întrebării pregătirea mea profesională, situațiile legate de costume și conflictele care au urmat mi-au creat impresia că exista un comportament constant îndreptat împotriva mea. Nu pot spune care au fost intențiile celorlalți, însă efectul asupra mea a fost că m-am simțit izolată, descurajată și pusă în situația de a mă întreb dacă se urmărea, prin acumularea acestor incidente, să renunț la activitatea mea în cadrul Operei Brașov. Din perspectiva mea, toate aceste episoade au făcut extrem de dificilă desfășurarea activității într-un climat normal și profesionist. Din păcate, nu a fost un incident izolat, ci o serie de episoade în care a fost implicată aceeași colegă cu care au apărut primele tensiuni încă de la venirea mea în instituție.
Unul dintre aceste episoade a avut loc în zona cabinelor și a garderobei. Colega respectivă a venit de două ori să îmi spună cum să îmi aranjez costumul de scenă. După ce situația s-a repetat, i-am spus că îmi pot desfășura singură activitatea și am rugat-o să mă lase în pace. Ulterior am aflat că întreaga discuție fusese înregistrată, iar împotriva mea a fost formulată o plângere în care se susținea că aș fi amenințat-o. Resping categoric această acuzație, deoarece nu am amenințat-o în niciun fel. În contextul tensiunilor legate de costume, i-am spus, pe un ton ironic: Dacă vrei și rochia din seara asta, ți-o dau, poate o modifici și pe aceea. Era o reacție la faptul că un costum realizat pentru mine fusese deja modificat pentru altă persoană, nu o amenințare. Situațiile au continuat și în afara activității artistice. În două zile consecutive a fost solicitată intervenția Poliției Locale în legătură cu mașina mea. În prima zi am fost chemată în timpul repetiției deoarece autoturismul urma să fie ridicat și am primit o amendă. A doua zi, soțul meu doar mă lăsase la Operă și plecase deja cu mașina, însă a fost făcută din nou o sesizare.
La finalul repetiției, în timp ce discutam cu polițistul pentru a înțelege ce se întâmplase, soțul colegei m-a filmat în permanență. Colega respectivă striga către ceilalți colegi și îi acuza că eu aș fi chemat poliția. În acel moment mi-am sunat soțul, care a venit la Operă și le-a cerut doar să mă lase în pace. Soțul meu nu a lovit pe nimeni. Cu toate acestea, colega respectivă a început să strige că ar fi fost lovită și s-a așezat la pământ. Întregul incident s-a petrecut în prezența polițistului, iar zona este supravegheată video. De asemenea, există și înregistrări realizate cu telefonul mobil. Pentru mine, toate aceste episoade au fost extrem de umilitoare. În loc să îmi dedic energia pregătirii spectacolelor și publicului, am ajuns să mă apăr în permanență de acuzații și conflicte care, în opinia mea, nu aveau legătură cu activitatea artistică”, a declarat Andreea Dell Uomo.