Anunțul care a luat prin surprindere lumea fotbalului. Sol Bamba a murit la 39 de ani!
Fostul component al formațiilor de primă ligă engleză Leeds, Cardiff sau Middlesbrough, ivorianul Sol Bamba a murit la 39 de ani. Fotbalistul care ajunsese între timp antrenor principal la Adanaspor, formație care evoluează în liga a doua din Turcia, fost fundaș important în Premiership, a încetat din viață după o luptă cu o maladie necruțătoare. Clubul din Turcia a anunțat faptul că lui Bamba îi recidivase boala apărută prima dată în 2020, în decembrie, e vorba de un limfom non-Hodgkin. Acesta este un tip de cancer al sistemului limfatic, care este și sediul apărării imunitare a organismului. În cadrul limfomului non-Hodgkin, o parte dintre celulele albe, numite limfocite, se multiplică în mod necontrolat și pot alcătui formațiuni tumorale în corp. Deși inițial anunțase că se vindecase, Souleymane Bamba a avut o stare generală de rău înaintea partidei cu Manisa FK din campionat.
„Directorul nostru tehnic Souleymane Bamba, care s-a îmbolnăvit înainte de meciul cu Manisa Football Club de ieri, a fost dus la Spitalul Universitar Manisa Celal Bayar și, din păcate, a pierdut lupta pentru viață acolo. Condoleanțe familiei sale și comunității noastre”, a transmis clubul prin intermediul unui comunicat.
Cine era Sol Bamba
Sol Bamba a început să atragă atenția în Anglia în perioada petrecută la Leicester City între 2011 și 2012. După o perioadă scurtă în Turcia, s-a întors în Anglia și a semnat cu Leeds United, unde a avut un rol important în defensiva echipei. Poate cea mai notabilă perioadă a carierei sale a fost la Cardiff City, unde a jucat între 2016 și 2021.
Citește și: Cine este fotbalistul de la Dinamo care a murit după ce a mers la o piscină? Ce au descoperit medicii