Dumitru Vartic reacționează public pentru prima dată. Ce spune despre moartea educatoarei Ludmila Vartic?
Prin intermediul unui comunicat de presă, fostul vicepreședinte al raionului Hâncești, Dumitru Vartic, respinge acuzațiile de violență în familie apărute în spațiul public în legătură cu moartea soției sale și susține că educatoarea se confrunta de mai mult timp cu probleme grave de sănătate și stări depresive, confirmate, potrivit lui, de medici. El afirmă că anterior ar fi existat și o tentativă de suicid. De asemenea, Dumitru Vartic se arată dispus să „ coopereze pe deplin” cu
Mesajul transmis de Dumitru Vartic, soțul educatoarei Ludmila Vartic
" În legătură cu informațiile apărute în spațiul public privind circumstanțele tragice ale decesului soției mele și acuzațiile de violență în familie, consider necesar să fac următoarele precizări pentru corecta informare a opiniei publice. În primul rând, exprim profundul meu regret și durerea pentru pierderea soției mele.
În opinia mea, starea ei necesita îngrijiri medicale specializate, monitorizare și tratament adecvat, inclusiv internare atunci când riscul pentru propria viață devenea evident. Din păcate, aceste măsuri nu au fost aplicate la nivelul necesar pentru prevenirea repetării unei asemenea tragedii.
Resping categoric insinuările potrivit cărora aș fi exercitat violență asupra soției mele. În toată această perioadă dificilă am încercat, în primul rând, să protejez copiii noștri și să mențin echilibrul familiei în condiții extrem de complicate. Am încredere că organele competente vor examina obiectiv toate circumstanțele acestui caz și vor stabili adevărul pe baza probelor și faptelor reale. Fac apel către mass-media să trateze această tragedie cu responsabilitate și respect față de memoria soției mele și față de copiii noștri, care trec printr-o perioadă extrem de dureroasă.
Dumitru Vartic are calitatea de bănuit în ancheta care investighează decesul soției sale, Ludmila Vartic
Menționăm că Dumitru Vartic are calitatea de bănuit în ancheta care investighează decesul soției sale, produs la începutul lunii martie curent. Potrivit ministrei Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, atribuirea calității de bănuit este o procedură prevăzută de lege, necesară pentru clarificarea tuturor circumstanțelor cazului, iar vinovăția sau nevinovăția poate fi stabilită doar de instanța de judecată.
Citește și: S-a aflat cauza morții educatoarei Ludmila Vartic. DETALIUL CUTREMURĂTOR care a ieșit acum la iveală
Ludmila Vartic, fostă educatoare la grădinița „Andrieș” din Hâncești și mamă a două fetițe, s-ar fi aruncat de la etajul 11 al unui bloc de locuințe din capitală. Ea a lăsat un bilet de adio, însă autoritățile au anunțat că nu vor face public conținutul acestuia, pentru a proteja copiii Ludmilei.