Stiri

Noi modificări privind accesul părinților în școli! Când li se va permite să intre în unitățile de învățământ?

Noi modificări privind accesul părinților în școli! Când li se va permite să intre în unitățile de învățământ?
Noi modificări privind accesul părinților în școli [Sursa foto: freepik]
Accesul părinților în școli și grădinițe va fi limitat. Iată noile modificări, precum și situațiile în care aceștia vor putea intra în unitățile de învățământ.

Au apărut noi reguli pentru părinții elevilor. Potrivit proiectului de Lege a învăţământului preuniversitar, accesul părinților în școli va fi limitat. Aceștia au voie să intre în incinta şcolilor şi grădiniţelor numai în situația în care aceștia sunt convocați, precum și în situațiile de urgență. 

Noi modificări privind accesul părinților în școli! Când li se va permite să intre în unitățile de învățământ?
Noi modificări privind accesul părinților în școli[Sursa foto: freepik]

Citește și: Modificări pentru accesul în școli

Când li se va permite părinților să intre în unitățile de învățământ?

Iată modificările care au apărut în ceea ce privește accesul părinților în școli. Care sunt situațiile în carea aceștia au voie să intre în unitățile de învățământ?

„Accesul părinţilor/tutorilor/reprezentanţilor legali ai beneficiarilor primari este permis în incinta unităţilor de învăţământ numai în situaţia în care sunt invitaţi sau convocaţi, precum şi în situaţii de urgenţă prevăzute de Regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii”, prevede art.

218 alin. (2).

Noi modificări privind accesul părinților în școli! Când li se va permite să intre în unitățile de învățământ?
Noi modificări privind accesul părinților în școli[Sursa foto: freepik]

Citește și: Școli închise în ianuarie 2023 și februarie 2023 din cauza gripei? ”Măsurile vor fi de informare a inspectoratelor școlare în legătură cu ce trebuie făcut”

La articolul 159, Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar stabileşte în ce condiţii are acces părintele în incinta unităţii de învăţământ.
„Art. 159. — (1) Părintele sau reprezentantul legal al copilului/elevului are acces în incinta unităţii de învăţământ în concordanţă cu procedura de acces, dacă:
a) a fost solicitat/a fost programat pentru o discuţie cu un cadru didactic sau cu directorul/directorul adjunct al unităţii de învăţământ;
b) desfăşoară activităţi în comun cu cadrele didactice;
c) depune o cerere/alt document la secretariatul unităţii de învăţământ;
d) participă la întâlnirile programate cu educatorulpuericultor/educatoarea/învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământ preşcolar/primar/profesorul diriginte;
e) participă la acţiuni organizate de asociaţia de părinţi.
(2) Consiliul de administraţie are obligaţia stabilirii procedurii de acces al părinţilor sau reprezentanţilor legali în unităţile de învăţământ.”
Prevederea nu se regăseşte în proiectului fostului ministru al Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, şi nici în Legea Educaţiei Naţionale  1/2011.