Luna iulie a adus tempeaturi neobișnuit de ridicate pe teritoriul României. În unele zone, meteorologii au anunțat cod galben de ploi și vijelii.
Meteorologii au actualizat prognoza meteo pentru începutul acestei săptămâni. În primele zile ale lunii iulie sunt așteptate temperaturi deosebit de ridicate în cea mai mare parte a țării. De asemenea a fost emis și un cod galben de ploi și vijelii, valabil în mai multe județe. Iată la ce trebuie să te aștepți din punct de vedere meteorologic în următoarele zile.
Citește și: Un avion s-a prăbușit pe o autostradă: trei persoane au murit. Martorii povestesc momentele de groază
Caniculă și disconfort termin în cea mai mare parte a țării
ANM anunţă pentru luni temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic ridicat în cea mai mare parte a ţării, relatează news.ro.
”În Crişana, Banat, sudul Transilvaniei, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală şi în Moldova se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, va fi caniculă şi disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.
Pentru intervalul 1 iulie, ora 20 – 2 iulie, ora 10 a fost emisă o atenţionare cod galben de instabilitate atmosferică, în Banat, Oltenia şi sud-vestul Transilvaniei.
”Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse torenţiale, intensificări ale vântului (rafale în general de 50...70 km/h), vijelii, grindină şi descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 20...30 l/mp şi izolat de peste 40 l/mp”, spun meteorologii.
ANM anunţă şi că pe parcursul zilei de luni (1 iulie) local vor fi manifestări de instabiliate în nord-vestul şi centrul ţării.
Zonele afectate de caniculă și vijelii în intervalul 2-3 iulie 2024
Marţi, 2 iulie, 14 judeţe şi Capitala voer fi afectate de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic ridicat.
”În cea mai mare parte a Munteniei, Dobrogea continentală şi sudul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, va fi caniculă şi disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime vor fi în general de 35...37 de grade. Local, minimele nu vor coborî sub 20 de grade, caracterizând o noapte tropicală”, transmit meteorologii.
O atenţionare meteorologică de vijelii este valabilă pentru intervalul 2 iulie, ora 10 – 3 iulie, ora 10.
„În sudul Banatului, Oltenia, Transilvania, cea mai mare parte a Munteniei şi Moldovei, local în Maramureş, precum şi la munte, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse torenţiale, intensificări ale vântului (rafale în general de 50...70 km/h), vijelii, grindină şi descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 20...40 l/mp şi pe arii restrânse de peste 50 l/mp”, este mesajul ANM.
Miercuri, manifestările de instabilitate atmosferică vor continua, mai ales în centrul şi estul ţării.