Dan Negru a reacționat în urma valului de critici iscat de momentul controversat de la Eurovision Moldova, când Paula Seling a salutat publicul cu o expresie în limba rusă. Iată ce a avut de spus.
Paula Seling a fost aspru criticată după ce, în finala Eurovision Moldova 2026, ca membră a juriului internațional, a felicitat publicul cu „Maladieț, Moldova!”, echivalentul în limba rusă a expresiei „Bravo, Moldova!”. Gestul artistei nu a trecut neobservat, iar reacțiile negative au început să curgă în valuri. Internauții au spus clar că nu au nevoie de traducere și au subliniat că limba oficială a Republicii Moldova este limba română. În urma celor întâmplate, îndrăgita cântăreață și-a cerut scuze public și mai multe vedete i-au luat apărarea. Iată ce a transmis Dan Negru.
Cum a reacționat Dan Negru în urma gafei făcute de Paula Seling la Eurovision Moldova?
Dan Negru a reacționat în urma valului de critici iscat de mesajul transmis de Paula Seling în finala Eurovision Moldova.
„Am o propunere! E tămbălău în lume și mulți profită de el. Mai puțin noi…Pe noi ne-a împărțit până și salutul Paulei Seling de la Eurovision Moldova. Nu artiștii-s vinovați că e rupt podul dintre noi și noi. Moldovenii au🥚🥚 Noi, nu!
Când Moldova s-a dus la Eurovision cu un cântec unionist care a spus Europei că România–Moldova e totuna, noi țopăiam cu cântece englezești și artiști fistichii.
Am prezentat demult preselecțiile Eurovisionului, când concursul încă era muzical. Azi, e un muzeu-circ la care e bine să ne uităm ca la o lecție, să vedem lumea in care ar fi trebuit să fim: cu pațachine și exagerări. Romania face anul ăsta iar preselecții Eurovision, la TVR.
Îl provoc pe Satoshi, câștigătorul din Moldova, să se înscrie și la preselecția românească.
Fotografiile astea sunt făcute la distanță de 30 de ani. Ce am făcut noi în anii ăștia? Am țopăit. Nu poți să treci o prăpastie țopăind. Ca să o treci îți trebuie curajul unui pas mare!”, a scris Dan Negru pe Instagram în dreptul unor fotografii cu Paula Seling făcute la 30 de ani distanță.
Vezi această postare pe Instagram
Paula Seling: „ Există greșeli care nu vin din lipsă de respect, ci din prea multă bună-credință”
După incidentul de la Eurovision Moldova, Paula Seling şi-a cerut scuze public, explicând că, din dorinţa de a fi ”drăguţă şi simpatică”, a folosit un cuvânt care habar nu avea că este în limba rusă şi fără să ştie că va crea supărare.
„Uneori, din dorința sinceră de a fi aproape de oameni, de a ne adapta, de a vorbi „pe limba locului”, facem pași stângaci. Nu din intenție greșită. Ci din deschidere.
Există greșeli care nu vin din lipsă de respect, ci din prea multă bună-credință. Dintr-o încercare naivă de a aparține, de a fi cald, de a spune „bravo” cu inima, nu cu dicționarul în față. Am învățat că uneori un singur cuvânt poate umbri tot ce ai vrut să transmiți. Nu pentru că restul n-ar fi fost adevărat, ci pentru că oamenii văd mai întâi pata mică, nu pânza întreagă.
Viața însă nu e despre perfecțiune, ci despre capacitatea de a recunoaște, de a înțelege și de a merge mai departe mai conștient decât ieri. Greșeala nu ne definește. Felul în care o asumăm — da. Rămân un om care învață. Care iubește oamenii și locurile. Și care crede că intenția curată, chiar când se poticnește, merită să fie văzută cu blândețe”, a transmis Paula Seling.