Dezvăluiri dureroase despre ultimele momente din viața artistei Carmen Lela: "Totul s-a întâmplat extrem de rapid. A fost crunt, crunt, crunt!”.
Carmen Lela, artistă de muzică populară și de petrecere, a pierdut lupta cu viața la doar 38 de ani, lăsând în urmă trei copii: o fată de 17 ani, un băiat de 12 și un băiețel care recent a făcut 2 anișori. Cântăreața a murit departe de țara ei, în Belgia. Trupul slăbit a cedat chiar în ziua în care trebuia să împlinească 38 de ani. Anunțul trist a fost făcut de sora ei, Lucia, care i-a fost alături cât se afla în spital: ”Te-ai luptat enorm și ai fost puternică până în ultima clipă. Astăzi, de ziua ta, te-ai stins… Dumnezeu să te odihnească în pace, sora mea scumpă”, a fost anunțul transmis cu durere de sora ei.
Ducea o luptă continuă pentru supraviețuire, iar în ciuda eforturilor de a face față greutăților vieții, corpul ei a cedat. De ce a murit, de fapt, artista Carmen Lela
Problemele cu ficatul au fost cele care i-au adus finalul crunt, familia pregătindu-se acum pentru înmormântare. Lucia, sora artistei, a dezvăluit că starea Lelei s-a înrăutățit brusc, peste noapte, iar medicii din Belgia au făcut tot ce se putea pentru a o salva.
Din păcate, chiar dacă s-a găsit un ficat compatibil, din Austria, lupta cântăreței a încetat subit.„Din păcate, totul s-a întâmplat extrem de rapid, adică m-a sunat prietenul ei și plângea prin telefon. L-am întrebat: ‘Păi ce s-a întâmplat?’; ‘Păi nu, că a vărsat Carmen de două, trei ori, nu s-a mai putut ține pe picioare’. Au sunat la Ambulanță, ăia ziceau ‘Dar voi doar pentru niște vărsături sunați, nu vă e rușine?’.
„A mai ajuns apoi un ficat și abia în ziua ei de naștere, zi în care e și ziua fetei mele, i-a ajuns ficatul. Pe la vreo 5 dimineața, pe 20 ianuarie, a ajuns ficatul din Austria și au băgat-o direct în operație. Surprinzător, a fost compatibil, doar că deja înainte de a-i ajunge nu știu, nu mă pricep la termeni medicali, ni s-a zis că deși va reuși operația va fi nevoie să i se amputeze piciorul. N-am înțeles ce legătură avea una cu alta. Doar o zi a putut sta fără să fie intubată, că de a doua zi a intubat-o. Ea avea deja și insuficiență respiratori, am înțeles că transplantul era pentru binele ei, dar era târziu. Ea deja era în stare critică. A fost sumbru… Totul s-a întâmplat așa de rapid, până și medicii de acolo au zis că n-au întâlnit așa ceva în 30 de ani. Ea fizic cedase, deși au ținut-o la aparate, dar nu știu cum de a putut fi ținută și la aparate. A fost supusă apoi la transplant, dar era la mintea cocoșului că n-avea cum să reziste… De la 5.00 dimineața până la 14.00 când s-a constatat decesul, gândiți-vă cât s-a luptat sora mea și cât au luptat și medicii”, a mai spus Lucia.