Actorul Adi Nour a fost concediat, iar motivul pare de necrezut. Concedierea lui a venit ca un trăsnet.
Prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele sociale, Adrian Nour și-a anunțat fanii că a fost concediat brusc de la Teatrul Național de Operetă, fără un motiv concret. Cunoscut pentru roluri importante în numeroase producții, actorul a criticat public decizia, calificând-o drept nedreaptă și „mascată” sub pretexte birocratice. Nu este pentru prima dată când un angajat al Teatrului de Operetă este dat afară fără explicații, același lucru s-ar fi întâmplat și cu actualul ministru al Culturii, Demeter István.
„Sunt în 8 spectacole la Operetă. Sau, mai bine zis, eram.. S-a hotărât că nu le mai sunt de folos. Citez: „După o analiză atentă a direcțiilor repertoriale ale stagiunii viitoare, instituția a decis să nu procedeze la reînnoirea contractului individual de muncă”. De ce, tovarăşe conducător, am numai 10 pe linie la toate evaluările şi publicul pare că mă place?! Vă aştept la spectacolele altor instituții.
Actorul Adi Nour a fost concediat brusc. Reacții î n lanț
„Adi Nour a fost concediat de la Operetă. Pentru că… Să fie clar: Adi Nour nu e doar un nume din distribuții. Este un actor care a contribuit, prin talent și seriozitate, la construcția musicalului în România. Paris, mon amour, Romeo și Julieta, Rebecca, My Fair Lady, Mamma Mia, Shrek, Fantoma de la Operă.
„Sper că, la un moment dat, Adi Nour va ajunge la conducerea instituției care acum spune ca nu mai are nevoie de talentul lui imens. Și pe lângă talent, este și unul dintre cei mai disciplinați, punctuali și profesioniști artiști pe care i-am întâlnit până acum. Cineva, acolo, la teatrul de operetă nu se pricepe nici la artiști și nici la oameni", a transmis Cornel Ilie.
Reacția Teatrului Național de Operetă și Musical
La câteva ore după ce Adrian Nour a dezvăluit că a fost concediat, reprezentanții Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, au transmis o reacție publică: „Clarificări privind relația contractuală cu domnul Adrian Nour în contextul informațiilor apărute în social media. Teatrul Național de Operetă și Musical „Ion Dacian” precizează că încetarea la termen a contractului individual de muncă al domnului Adrian Nour se datorează exclusiv structurii actuale de posturi, aflate sub presiunea unui deficit bugetar semnificativ. În acest context, pozițiile permanente sunt rezervate artiștilor care pot asigura prezența continuă pe întreaga durată a stagiunii”, se arată în comunicatul instituției postat pe Facebook.