Valul de căldură continuă să facă victime în Franța! Doi copii au fost găsiți morți în mașina familiei

Doi copii mici au murit în Franța din cauza căldurii extreme

Doi copii au fost găsiți morți în Franța într-o mașină 

Europa se sufocă sub un val de căldură extremă. 18 persoane au murit în Franța, printre care și doi copii în vârstă de 2 și 4 ani.

Temperaturile ating niveluri record în această perioadă în Europa. Mai multe zone din Franța se află sub alertă de cod roșu de caniculă. 18 persoane și-au pierdut viața în contextul căldurii extreme, printre care și doi copii în vârstă de 2 și 4 ani. Aceștia au fost găsiți fără suflare în mașina familiei.

Citește și: EVALUARE NAȚIONALĂ 2026: Regulile pe care trebuie să le respecte elevii de clasa a VIII-a. Miercuri, 24 iunie, ei susțin proba scrisă la matematică

Ce s-a întâmplat cu cei doi copii găsiți morți în mașina familiei lor?

În timp ce școlile din Franța s-au închis sau și-au modificat orarele, temperaturile din Bordeaux, regiunea viticolă din vestul Franței, au urcat la 41,9 °C, doborând un record stabilit în luna august a anului trecut. În Poitiers, în centrul Franței, temperaturile au atins deja 41,2 °C, depășind un record stabilit în 1947.

Doi copii mici au fost găsiți în stop cardiac de către pompieri, într-o mașină aflată în parcarea unui complex rezidențial. În vârstă de 2 și 4 ani, aceștia nu au mai putut fi salvați în ciuda manevrelor de resuscitare efectuate la fața locului. Ei ar fi intrat în mașină fără știrea mamei lor, în vârstă de 33 de ani, iar apoi au rămas blocați acolo. Tragedia s-a produs luni după-amiaza, în jurul orei 13:20, ora locală.

Procurorii au anunțat că investigațiile continuă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care au murit cei doi copii, însă cel mai probabil au decedat din cauza căldurii extreme. Deocamdată, nu se știe cât au stat aceștia în mașină. Mama lor a fost preluată de echipajele de urgență și încă nu a fost interogată.

Citește și: Intervenție cu focuri de armă în plină de stradă! Un tânăr de 22 de ani și-a înjunghiat tatăl, iar a apoi a amenințat polițiștii. Agenții au fost nevoiți să ia măsuri

Alerte cod roșu de caniculă în toată Europa

18 persoane și-au pierdut viața în ultimele zile în Franța pe fondul valului de căldură extremă care lovește țara. „Ne așteaptă, cel puțin, câteva zile de vreme foarte, foarte caldă. Nu știm când vor începe temperaturile să scadă”, a declarat ministrul sănătății, Stephanie Rist, la postul de televiziune TF1.

O alertă cod roșu de căldură extremă a fost declarată miercuri și joi în sudul Regatului Unit, potrivit Agenției Meteorologice Met Office.

”Temperaturile maxime la umbră vor depăşi 37°C şi vor putea atinge 38 până la 40°C în anumite locuri”, se arată într-un anunț. Sunt vizate orașe precum Londra și Birmingham, dar și Cardiff, în Ţara Galilor. Agenţia mai avertizează cu privire la ”nopţi foarte calde şi umede (care) vor reduce capacitatea persoanelor de a se reface”.

Spania a declarat primul val oficial de căldură al anului, de duminică până miercuri. Potrivit specialiștilor, tempertaturile vor ajunge la 44 de grade Celsius. Acestea vor rămâne ridicate atât pe timp de zi, cât și pe timp de noapte. Abia de joi vor începe să scadă ușor. O proiecție publică la Madrid a meciului echipei naționale de fotbal de la Campionatul Mondial împotriva Arabiei Saudite a fost anulată.

Valul de căldură vine după ce biroul european al Organizației Mondiale a Sănătății a anunțat că, în ultimii patru ani, peste 200.000 de persoane au decedat în întreaga Europă pe fondul temperaturilor ridicate.