Loredana Atănăsoaie, tânăra care și-a ucis cea mai bună prietenă în Mangalia, ar putea primi o pedeapsă redusă. Cum a reacționat familia victimei?
Alina Ciobanu a fost ucisă cu sânge rece de către prietena sa cea mai bună, Loredana Atănăsoaie, chiar în camera de hotel din Mangalia unde erau cazate. Crima s-a produs în noaptea de 5 spre 6 august 2023, atunci când Loredana a ucis-o pe prietena ei cea mai bună, Alina, într-un moment de furie. După ce şi-a dat seama că i-a luat viaţa prietenei sale, Loredana a pus la cale un plan diabolic pentru a scăpa nepedepsită şi a pus trupul într-o valiză pe care a transportat-o ulterior cu un taxi, în parcul din Mangalia. A doua zi, criminala a mers la locul de muncă, acolo de unde a şi fost luată de poliţiştii care au investigat crima. Între timp, în instanţă, procurorul a vorbit despre cruzimea Loredanei. Magistratul a susţinut că agresoarea a vrut să se răzbune pe victimă, că îşi dorea să o facă să sufere şi că ar fi putut să o salveze, dacă suna la 112.
„Am visat-o. Am visat-o că m-a luat la brațe. M-a luat în braţe”, a spus mama victimei.
„Nu se face dreptate! Cât să ne mai luptăm? Bani cheltuiţi pe drumuri.
Daune morale de 100.000 de euro! Familia victimei a solicitat schimbarea încadrării juridice pentru Loredana Atănăsoaie, criminala din Mangalia
Adrian Cuculis, avocatul implicat în acest caz, a spus că dosarul a fost înaintat instanței, iar la prima ședință de judecată, cererea va fi examinată. În plus, se pare că mama victimei a optat pentru solicitarea unor daune morale în cuantum de 100.000 de euro.
„Mama fetei omorâte de colega ei de cameră și care mai apoi i-a aruncat trupul sub o bancă din parc în Mangalia, solicită schimbarea încadrării juridice în omor calificat prin cruzimi și interes material. Așa cum au reținut procurori în rechizitoriu imediat după ce a săvârșit fapta inculpata i-a sustras două carduri victimei decedate și ar retras banii de pe ele. Mai mult decât atât, se pare că din declarația dată de inculpată, victima înjunghiată în gât a încercat mai multe minute să se apere, iar inculpata a continuat fie să o reducă la tăcere fie să o înjunghie în continuare în alte locuri. Dosarul este deja trimis în instanță, iar la primul termen de judecată se va lua în discuție această cerere. De asemenea, mama fetei decedate solicită daune morale de 100 de mii de euro”, a declarat avocatul Adrian Cuculis.