Patrick Walden, chitaristul formației britanice Babyshambles, s-a stins din viață la vârsta de 46 de ani

Patrick Walden a murit la 46 de ani

Chitaristul formatiei Babyshambles a murit la 46 de ani

La doar 11 zile după moartea legendarului Brian Wilson, vocea și cofondatorul trupei The Beach Boys, o nouă veste tragică a lovit scena muzicii internaționale!

Vestea a fost confirmată de colegii săi din trupă printr-un mesaj postat pe rețelele sociale:

 „Cu profund regret și durere anunțăm trecerea în neființă a lui Patrick Walden. Ne considerăm norocoși că am avut ocazia să-l cunoaștem, să-l iubim și să lucrăm alături de el. Vă rugăm să respectați intimitatea în aceste momente dificile.”

Cauza decesului nu a fost dezvăluită public, iar apropiații nu au oferit, deocamdată, detalii, cel mai probabil din dorința de a păstra discreția sau din cauza faptului că rezultatele oficiale ale autopsiei nu sunt încă disponibile.

Citește și: Elena Merișoreanu, dezvăluiri spumoase despre prietenia cu amanta soțului ei: „Suntem babe amandoua, are familie...”

Patrick Walden a fost un nume influent în rockul britanic, cunoscut mai ales pentru contribuția sa în trupa Babyshambles, fondată în 2004 alături de controversatul Pete Doherty, după plecarea acestuia din The Libertines. Înainte de succesul

cu Babyshambles, Walden a activat în alte proiecte muzicale precum Fluid și The White Sport, fiind deja un chitarist respectat în cercurile alternative.

Citește și: Inimile fanilor sunt îndurerate. A murit unul dintre cei mai iubiți actori, lăsând o lume în lacrimi. Decesul maestrului a survenit în somn

Punctul culminant al carierei sale a fost lansarea albumului de debut Down in Albion (2005),

un material discografic devenit emblematic pentru mișcarea indie britanică, care include piesa manifest "Fuck Forever", un adevărat imn pentru o generație nonconformistă.

Până în prezent, detalii suplimentare despre funeralii sau un omagiu oficial nu au fost comunicate.