Cerul a plâns alături de Mihaela Rădulescu. Omagiul tulburător adus de prietenii lui Felix Baumgartner au facut-o pe vedeta sa planga: "„A fost ca o plecăciune în aer. Felix ar fi zâmbit"

Mihaela Radulescu si Felix Baumgartenr imbratisati

Mihaela Radulescu, in lacrimi pe balconul casei

Fostul parașutist legendar, omul care a sfidat gravitația și a scris istorie sărind din stratosferă, a fost omagiat de prieteni apropiați exact așa cum a trăit: printre nori, cu motorul inimii turat la maximum.

Cerul a plâns împreună cu ea. Într-o zi mohorâtă, cu nori grei și ploaie torențială, un elicopter a brăzdat tăcerea apăsătoare de deasupra locuinței lui Felix Baumgartner, într-un gest de rămas-bun sfâșietor. Zborul tăcerii, așa cum l-au numit martorii emoționați până la lacrimi, a avut loc la scurt timp după tragedia care a îngenuncheat lumea sporturilor extreme. Un elicopter cu lumini aprinse a survolat zona în care Baumgartner își avea reședința. În ciuda unei ploi nemiloase care a acoperit munții, aeronava a pătruns hotărâtă prin ceață, făcând manevre simbolice, ca un ultim salut aerian.

Citește și: Mihaela Rădulescu s-a îmbrăcat în alb la priveghiul lui Felix Baumgartner. De ce a renunțat la negru în ziua despărțirii de bărbatul iubit

De la balconul casei, Mihaela Rădulescu, vizibil răvășită, a privit zborul în tăcere.

Nu a spus nimic. A salutat cu mâna, tremurând ușor, în timp ce ochii îi erau în lacrimi. A fost un gest simplu, dar mai puternic decât orice cuvânt. A simțit. A înțeles. A iubit. Și a pierdut. „A fost ca o plecăciune în aer. Felix ar fi zâmbit. Așa și-ar fi dorit să plece: în zbor”, a spus un martor.

Sfârșitul lui Felix a venit brusc, nemilos, inexplicabil.

Nu în timpul unei misiuni periculoase, nu în timpul unui salt record, ci într-o zi aparent obișnuită, în timpul unei vacanțe în Italia. Porto Sant’Elpidio a devenit scena unei drame care a cutremurat întreaga lume.

A urcat cu parapanta deasupra mării, în stilul lui caracteristic – liber, curajos, sfidând limitele. Dar ceva nu a mers bine. A pierdut controlul și s-a prăbușit în apropierea unei piscine de hotel.

Impactul a fost fatal. Salvatorii n-au mai putut face nimic.

Citește și: Mihaela Rădulescu, prima apariție publică după moartea lui Felix Baumgartner! Fără bărbatul iubit, totul este gol, iar chipul vedetei este marcat de suferință. IMAGINILE care au frânt inimi. Cum a fost suprinsă

„A fost ca și cum cerul și-a luat înapoi un copil iubit...”, a spus o prietenă apropiată.

Felix Baumgartner nu a fost un simplu sportiv. A fost o legendă în viață, un pionier, un om care a trăit cu ochii către infinit. Iar acum, infinitul l-a primit înapoi. Prietenii i-au oferit un ultim zbor – unul care nu a rupt tăcerea, dar care a spus totul.

Luminile elicopterului s-au stins încet, dispărând în ceață, în timp ce Mihaela rămânea singură, privind cerul, cu durerea unei iubiri pierdute și cu amintirea unui om care a învățat lumea cum e să nu-ți fie frică.