Doi copii au fost găsiți morți într-o mașină, în Franța, în timp ce valul de căldură face ravagii în toată Europa. Iată ce s-ar fi întâmplat cu aceștia.
Copiii, în vârstă de doi și patru ani, au fost găsiți morți într-o mașină într-o zonă rezidențială din sudul Franței. Anchetatorii iau în calcul ca moartea celor doi să fi fost provocată de temperaturile ridicate.
Mama copiilor a fost preluată de serviciile de urgență
Pompierii au primit un apel în jurul orei 13:20, iar ulterior i-au găsit pe cei doi copii în stop cardiovascular. O sursă din poliție a declarat pentru Le Parisien că mama lor i-ar fi uitat în mașină și a plecat să facă cumpărături.
„Cauzele morții urmează să fie stabilite, însă ipoteza caniculei este cea luată în calcul cu prioritate”, a declarat procurorul din Carpentras, Hélène Mourges, pentru AFP.
Mama celor doi copii a fost preluată de serviciile de urgență. Nu a fost încă audiată.
Franța, afectată de un val de căldură
Administratorul transporturilor din Île-de-France, precum și operatorii RATP și SNCF au avertizat că marți transportul public din regiune va fi afectat de întârzieri și anulări de trenuri din cauza temperaturilor foarte ridicate.
13 persoane au murit în timp ce se aflau la scăldat, a anunțat Serviciul Național de Securitate Civilă.
3 persoane în vârstă au murit la domiciliul lor, din cauza temperaturilor foarte ridicate, a anunțat Prefectura din Gironde.
În aproape întreaga țară se înregistrează temperaturi de aproximativ 40 de grade celsius.