Stiri

Nominalizări Globurile de Aur. Lista completă a filmelor, serialelor și a actorilor nominalizați

Nominalizări Globurile de Aur. Lista completă a filmelor, serialelor și a actorilor nominalizați
Nominalizări Globurile de Aur  [Sursa foto: Hepta]
S-au anunțat nominalizările la Globurile de Aur pentru ediția din ianurie 2023. Consultă aici lista completă.

Luni s-a anunțat lista completă cu nominalizările la Globurile de Aur. Jenna Ortega este nominalizată la doar 20 de ani, pentru rolul său principal din serialul Wednesday de pe Netflix.

De asemenea, printre nominalizați, se află și actorul român Sebastian Stan care a jucat rolul lui Tommy din „Pam & Tommy” 

Citește și: Jenna Ortega actrița principală din Wednesday, nominalizată la Globurile de Aur

Nominalizările complete la categoria „Film”:

Best Picture- Drama

Avatar: The Way of Water

Elvis

The Fabelmans

Tár

Top Gun: Maverick

Best Picture- Musical or Comedy

Babylon

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Triangle of Sadness

Best Director- Motion Picture

James Cameron- Avatar: The Way of Water 

Daniel Kwan, Daniel Scheinert- Everything Everywhere All at Once

Baz Luhrmann- Elvis

Martin McDonagh- The Banshees of Inisherin

Steven Spielberg- The Fabelmans

Best Screenplay- Motion Picture

Tár- Todd Field 

Everything Everywhere All at Once- Daniel Kwan, Daniel Scheinert 

The Banshees of Inisherin  — Martin McDonagh 

Women Talking- Sarah Polley 

The Fabelmans- Steven Spielberg, Tony Kushne

Best Actor in a Motion Picture- Drama

Austin Butler- Elvis

Brendan Fraser- The Whale

Hugh Jackman- The Son

Bill Nighy- Living

Jeremy Pope- The Inspection

Best Actress in a Motion Picture- Drama

Cate Blanchett- Tár

Olivia Colman- Empire of Light

Viola Davis- The Woman King

Ana de Armas- Blonde

Michelle Williams- The Fabelmans

Best Actress in a Motion Picture- Musical or Comedy

Lesley Manville- Mrs. Harris Goes to Paris

Margot Robbie- Babylon 

Nominalizări Globurile de Aur. Lista completă a filmelor, serialelor și a actorilor nominalizați
Margot Robbie (Nellie LaRoy) și Diego Calva (Manny Torres) în "Babylon" [Sursa foto: Hepta]

Anya Taylor-Joy- The Menu 

Emma Thompson- Good Luck to You, Leo Grande 

Michelle Yeoh- Everything Everywhere All at Once 

Best Actor in a Motion Picture- Musical or Comedy

Diego Calva- Babylon 

Daniel Craig- Glass Onion: A Knives Out Mystery

Adam Driver- White Noise 

Colin Farrell- The Banshees of Inisherin 

Ralph Fiennes- The Menu 

Best Supporting Actor – Motion Picture

Brendan Gleeson- The Banshees of Inisherin 

Barry Keoghan- The Banshees of Inisherin 

Brad Pitt- Babylon

Ke Huy Quan- Everything Everywhere All at Once 

Eddie Redmayne- The Good Nurse

Best Supporting Actress- Motion Picture

Angela Bassett- Black Panther: Wakanda Forever 

Kerry Condon- The Banshees of Inisherin 

Jamie Lee Curtis- Everything Everywhere All at Once 

Dolly De Leon- Triangle of Sadness

Carey Mulligan- She Said

Best Original Score

The Banshees of Inisherin- Carter Burwell

Guillermo del Toro’s Pinocchio- Alexandre Desplat 

Women Talking- Hildur Guðnadóttir 

Babylon- Justin Hurwitz 

The Fabelmans- John Williams  

Best Picture, Non-English Language

All Quiet on the Western Front

Argentina, 1985

Close

Decision to Leave

RRR

Best Original Song

Where the Crawdads Sing: Carolina- Taylor Swift 

Guillermo del Toro’s Pinocchio: Ciao Papa- Roeben Katz, Guillermo del Toro 

Top Gun: Maverick: Hold My Hand- Lady Gaga, BloodPop 

Black Panther: Wakanda Forever: Lift Me Up- Tems, Ludwig Göransson, Rihanna, Ryan Coogler 

RRR: Naatu Naatu- Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj 

Best Motion Picture- Animated

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Inu-Oh

Marcel the Shell With Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

Nominalizările complete la categoria „Television”:

Best Television Series- Drama

Better Call Saul

The Crown

House of the Dragon

Ozark

Severance

Best Television Series- Musical or Comedy

Abbott Elementary

The Bear

Hacks

Only Murders in the Building

Wednesday

Best Actor in a Television Series- Drama

Jeff Bridges- The Old Man 

Kevin Costner- Yellowstone

Diego Luna- Andor

Bob Odenkirk- Better Call Saul

Adam Scott- Severance

Best Actress in a Television Series- Drama

Emma D’Arcy- House of the Dragon 

Laura Linney- Ozark 

Imelda Staunton- The Crown

Hilary Swank- Alaska Daily

Zendaya- Euphoria

Best Actress in a TV Series- Musical or Comedy

Quinta Brunson- Abbott Elementary 

Kaley Cuoco- The Flight Attendant 

Selena Gomez- Only Murders in the Building 

Jenna Ortega- Wednesday 

Nominalizări Globurile de Aur. Lista completă a filmelor, serialelor și a actorilor nominalizați
Jenna Ortega [Sursa foto: Hepta]

Jean Smart- Hacks 

Best Actor in a TV Series- Musical or Comedy

Donald Glover -Atlanta 

Bill Hader- Barry 

Steve Martin- Only Murders in the Building 

Martin Short- Only Murders in the Building 

Jeremy Allen White- The Bear 

Best Supporting Actor

John Lithgow- The Old Man 

Jonathan Pryce- The Crown 

John Turturro- Severance 

Tyler James Williams- Abbott Elementary 

Henry Winkler- Barry

Best Supporting Actress

Elizabeth Debicki- The Crown 

Hannah Einbinder- Hacks 

Julia Garner- Ozark 

Janelle James- Abbott Elementary 

Sheryl Lee Ralph- Abbott Elementary 

Best Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture made for Television

Black Bird

Monster: The Jeffrey Dahmer Story

The Dropout

Pam & Tommy

The White Lotus

Best Actor- Limited Series, Anthology Series or Motion Picture made for Television

Taron Egerton- Black Bird 

Colin Firth- The Staircase 

Andrew Garfield- Under the Banner of Heaven 

Evan Peters- Monster: The Jeffrey Dahmer Story 

Sebastian Stan- Pam & Tommy 

Best Actress- Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture made for Television

Jessica Chastain- George and Tammy 

Julia Garner- Inventing Anna 

Lily James- Pam & Tommy 

Julia Roberts- Gaslit 

Amanda Seyfried The Dropout 

Best Supporting Actress- Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture made for Television

Jennifer Coolidge- The White Lotus 

Claire Danes- Fleishman Is in Trouble 

Daisy Edgar-Jones- Under the Banner of Heaven 

Niecy Nash-Betts- Monster: The Jeffrey Dahmer Story 

Aubrey Plaza- The White Lotus 

Best Supporting Actor- Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture made for Television

F. Murray Abraham- The White Lotus 

Domhnall Gleeson- The Patient 

Paul Walter Hauser- Black Bird 

Richard Jenkins- Monster: The Jeffrey Dahmer Story 

Seth Rogen- Pam & Tommy